2017 נבנה על ידי ורה זליבנסקי - מערכת WIX | מייל: vera@vilates.co.il | טלפון: 0544-404-751

איזה סוג ספורט מתאים לי?

 

אז החלטנו שזהו. ממחר - נכנסים לכושר. החל משבוע הבא אני עושה פעמיים בשבוע פילאטיס, שלוש פעמים בשבוע קיק-בוקסינג וריצה מדי יום. אה, וגם פלדנקרייז בימי שישי. ככה, בשביל הנפש.

אז רגע, בואו נעצור שניה וננסה להבין האם כל זה בכלל מתאים לנו. לגבי מי שקורא שורות אלו ונמצא בבלבול מוחלט ואומר לעצמו: "אני בסך הכל רציתי לדעת איך אני מכניסה כמה דקות של אימון גופני לשבוע הלחוץ שלי!" - הכל בסדר. אני לא באמת מציעה להתחיל משטר ספורטיבי כמו זה שלעיל.

אז מה כן?

במאמר זה אני רוצה לסקור בקצרה כמה מסוגי הפעילות הגופנית הנפוצים, על מנת לעזור לכם לבחור בפעילות שככל הנראה תתאים לכם במידה הרבה ביותר. מטרתי היא לעזור לכם למצוא פעילות שתענה על צורכיכם, ולשם כך תוכלו לשאול את עצמכם את שלוש השאלות הבאות:

 

  • מהו היעד שלי? ( ירידה במשקל? שיפור היציבה? פתרון שיקומי? בניית שריר נראית או פחות נראית לעין? רוגע נפשי?)

  • מהו התקציב הדרוש לפעילות זו?

  • כמה זמן זה ייקח לי?

 

לגבי מרבית סוגי האימונים - אפשר בהחלט לעשותם לבד בבית. אך במקרה שתבחרו לעשות כן, מילת אזהרה: חשוב לתרגל לפחות פעמים בודדות את התרגילים עם מאמן פרונטלי, רק כדי לוודא שאתם מבינים את הביצוע במדויק ולא תגרמו לעצמכם נזק.

מתי האימון יכול להיות לא מתאים? אם יש בעיה רפואית או כאבים כרוניים שאינם מטופלים. כמו בכל מקרה אחר, חשוב להתייעץ עם הרופא לפני תחילת האימון. אם יש בעיה שיקומית, חשוב להתחיל באימונים עם מאמן אשר הוכשר לכך ויוכל להסביר לכם כיצד להתאמן בצורה יעילה ובטוחה.

 

אז בואו נתחיל.

 

1. פעילות מסוג עצים HIIT (אינטרוולים)

הכוונה כאן לפעילות עצימה, הדורשת השקעת אנרגיה מטורפת - אבל כמה דקות וזה נגמר. איך זה עובד? אפשר לומר שאנו עושים "מניפולציה" על השרירים שלנו, או מוציאים אותם מה-"comfort zone" שלהם: אנו דורשים מהשריר לבצע פעולה הרבה יותר קשה מזו שהוא רגיל אליה והוא נאלץ להשתמש באנרגיה רבה יותר כדי לבצעה. לאחר האימון, השריר "מבין" שמצופה ממנו להרבה יותר ממה שהוא רגיל, אז לקראת האימון הבא קצב חילוף החומרים יגדל והוא ישרוף יותר קלוריות. ובמילים אחרות, אנחנו ממשיכים לשרוף קלוריות כ48 שעות לאחר האימון. שווה, לא?

אז היכן מוצאים את זה:

זה יכול להיות מאמן אישי, חלק מקבוצה (תכתבו אימון אינטרוולים בגוגל) או הפתרון הזול ביותר: לעשות לבד בבית עם היוטיוב (זיכרו את מילת האזהרה שלי בראש הדף).

 

-מהו היעד?

1. ירידה במשקל

2. שיפור זרימת הדם וחילוף החומרים בצורה משמעותית

3. העלאת מסת שריר והעלאת הסיבולת הפיזית (דבר המשפיע במקרים רבים גם על שיפור הסיבולת הרגשית).

והכי חשוב: זה מתאים מאוד לאנשים עסוקים!

 

-מהי העלות?

לרוב, אימון אינטרוולים נכלל כחלק מאימון אירובי של כשעה, ונוכל למצוא אותו במכוני הכושר ובסוגי סטודיו שונים. המחיר יהיה לרוב מנוי חודשי או כרטיסיה וינוע, על פי המחקר שלי, בין 250 ל400 ש"ח בחודש.

 

-כמה זמן זה יקח לי?

בין 4 ל20 דקות יומיות, עד שלוש פעמים בשבוע. מה שמגניב ממש בשיטה הזו, היא שגם אם עשיתם אימון עצים אחד (!) בשבוע של רבע שעה, זה מספיק כדי להעלות את קצב חילוף החומרים שלכם בצורה משמעותית. ולכן, התירוץ "אין לי זמן לעשות ספורט" לא מקובל יותר.

 

2. פעילות אירובית "רגילה"

פעילות אירובית מוגדרת כפעילות שמעורב בה חמצן. בפעילות אירובית אנו יכולים להגיע לכ60% מצריכת החמצן המרבית שלנו. כלומר, לא למקסימום דפיקות הלב וצריכת החמצן. אז למה, תשאלו, לא לעשות אימון שידרוש מאיתנו להגיע קרוב יותר לקצה גבול היכולת? כי להגיע לצריכת חמצן גבוהה יותר ידרוש מאיתנו סיבולת גבוהה מאוד, ותהיה זו פעילות שלא נוכל לעשות במשך שעה של אימון. היא גם לא מתאימה לאדם שרק התחיל להיכנס לכושר. פעילות כזו דומה יותר ל HIIT עליה דברנו קודם, ובהחלט ניתן ואף מומלץ לשלב בין שתיהן אם הדבר מתאים למצבכם הבריאותי.

מה זה כולל? כמעט הכל: שחייה, ריצה, ריקוד, הליכה מהירה, ספינינג/אופניים, קפיצות, משחקי כדור ועוד.

 

-מהו היעד?

1. לשפר את זרימת הדם והחמצן

2. להעלות משמעותית את מצב הרוח

3. להוריד במשקל במתינות

4. לחזק את השרירים (מה שיתרום לסיבולת גבוהה יותר בפעילויות אחרות)

5. וכמובן, להתחטב.

 

-מהי העלות?

גם כאן, המחירים שונים מאוד זה מזה.

1. אם מדובר במנוי חודשי לסטודיו, הוא יעלה בממוצע כ300 ש"ח.

2. חדרי כושר ומועדוני קאנטרי שונים מציעים היום מנויים גם בסביבות ה150 ש"ח - שזה הבדל משמעותי. רק מה שחשוב לבדוק כשהמחיר נמוך, הוא את איכות המדריכים והאם הקבוצה בגודל סביר (כשיש יותר מדי מתאמנים, למדריך אין זמן לתת לכם תשומת לב אישית)

3. אפשרות נוספת היא להצטרף לקבוצות אימון כושר הנפגשים בפארקים או על חוף הים.

4. האופציה החינמית: אפשר לחסוך בענק ופשוט לעשות פעילות ביתית, לצאת להליכה מהירה או לרכוב על אופניים (אם הם

יושבים במחסן ומעלים אבק, אז גם לא תצטרכו להתבזבז על קנייה). כמובן, במתינות ובזהירות בהיעדר מדריך.

 

-כמה זמן זה יקח לי?

אימון אירובי מתון נחשב לאימון בו רמת המאמץ היא די יציבה במשך כל האימון (עובדים באותו הקצב כל הזמן). באימון כזה נתחיל לשרוף קלוריות לאחר כ25 דקות פעילות, לפיכך רצוי להגדיל את הזמן הזה לפחות ל40 דקות עבודה.

אישית, אני ממליצה לעשות אימון אירובי פעמיים או שלוש בשבוע.

 

3. פעילות גופנית עם מחשבה

אני לא טוענת חלילה שבתחומים האחרים בהכרח מכבים את המוח, אך הפעילויות שבחרתי להכניס תחת הקטגוריה הזו מתוכננות כך שנחשוב על כל תנועה שלנו וננסה להבין אותה. מטרת השיטות בקטגוריה זו היא לעזור לנו לתפקד נכון במהלך חיי היום יום שלנו, לנשום נכון, לשבת נכון מול המחשב, ללכת זקופים יותר, להתגמש ובקיצור: להחזיר את הגוף שלנו הכי קרוב שאפשר לטבע שלו.

הן משלבות אירובי ואנאירובי, כוח, גמישות, דיוק, שרירי ליבה ולרוב יש דגש על כל שריר ושריר בגוף. הן מעולות לשיקום מפציעות, אך גם לבניית גוף נכון וקליל, שמתעייף הרבה פחות בשגרת היום יום. לדוגמא:

מחשבת הגוף, פעילות בונה עצם, פלדנקרייז, ג'יירוקינזיס וכמובן, כמובן, כמובן: פילאטיס (וכן, אני לא מסתירה את זה: אני משוחדת).

 

-מהו היעד?

1. לאנשים הסובלים מכאבים בדרגות שונות (וכן, זה כולל גם את מי שקם עם גב כואב לאחר ישיבה ממושכת מול מחשב או עם צוואר תפוס בבוקר) ולאחר פציעה או תאונה. לספורטאים ולרקדנים כדי לתחזק את הגוף, לכל מי שרוצה לדעת לנשום נכון (מעולה לזמרים)

2. למי שלחוץ בשגרת חייו וזקוק לרוגע נפשי (ומי לא, בעצם?)

3. לאנשים בעלי משקל עודף

4. למי שרוצה להתחיל לעשות פעילות גופנית ורוצה לעשות זאת נכון.

    והאמת? גם לכל השאר!

 

-מהי העלות?

גבוהה יחסית. רוב הפעילויות מסוג זה נעשות בקבוצות קטנות, ולכן העלות תהיה בהתאם. לפי הבדיקה שעשיתי, תוכלו להגיע לסביבות ה50-80 ש"ח לשיעור ברכישת כרטיסיה עם מספר גבוה של אימונים, אך אל תתפסו אותי במילה. זה תלוי מאוד בסטודיו, בסוג האימון ובמספר המשתתפים.

 

-כמה זמן זה יקח לי?

שיעורים של כ50-60 דקות. מומלץ לבצעם כפעמיים-שלוש בשבוע לתוצאות מירביות.

 

לסיכום

קצרה היריעה, כמובן, מלמנות את כל סוגי הספורט האפשריים ותועלתם. ישנם בהחלט סוגים ותת-סוגים רבים של התעמלות וכל אחד מהם יכול להתאים לאדם אחר או למטרה אחרת. מה שלא תבחרו לעשות, זיכרו שנועדנו להיות בתנועה. בעולם המערבי בו אנו חיים כיום אנחנו מבלים את רוב ימינו בישיבה, בגב כפוף, בכתפיים מורמות מדי או שמוטות מדי ובמנחים נוספים שאינם טבעיים לנו. מכאן שעלינו להכניס לשגרת חיינו פעילות כלשהי שתחזיר ולו במעט את גופנו למצבו הטבעי וייתן לנו אנרגיות להמשיך בחיינו בשמחה. ואם אתם זקוקים להתייעצות אישית בנוגע לפעילות המתאימה לכם - אתם מוזמנים לפנות אלי בתגובה, בפייסבוק, במייל או בטלפון ואשמח מכל הלב לעמוד לרשותכם.

 

שנהיה תמיד פעילים ובריאים!

ורה.

 

 

אהבתם? שתפו!
Please reload

פוסטים פופולארים

״זה לא פילאטיס!״

18.10.2018

1/6
Please reload

פוסטים חדשים