2017 נבנה על ידי ורה זליבנסקי - מערכת WIX | מייל: vera@vilates.co.il | טלפון: 0544-404-751

״זה לא פילאטיס!״

 

מדי פעם אני נתקלת בתגובות שליליות לגבי שיעורי הפילאטיס, וזה מצער אותי מאוד. ניסיתי לחשוב האם זהו רק עניין של ״להתחבר״ לשיטה, או שיש כאן משהו אחר, שגוי יותר, שגורם לדעה כזו? 

לאחר תשאול של לא מעט לקוחות, החלטתי לפרוס בפניכם את הסיבות לכך שלא תמיד השיעור הוא מה שציפיתם לו וכיצד לבחור מקום או מדריך, שמעביר פילאטיס ״אמיתי״.

 

השיטה

אתחיל ואומר שלצערי הרב, אין שום גוף בארץ שעושה איזושהי ריגולציה לגבי שיטת הפילאטיס. זה נכון, ישנם מוסדות לימוד נפלאים, כמו ״קמפוס שיאים״ של אוניברסיטת תל אביב או נציגי בית הספר ״סטוט״ העולמיים, אשר מלמדים את ״הדבר האמיתי״. אבל לצידם, ישנם עשרות (אם לא מאות!) בתי ספר קטנים המלמדים את הפילאטיס בדרך האישית שלהם, ואין עליהם שום בקרה אמיתית.

במילים אחרות, אם נכנסתם לשיעור פילאטיס לראשונה בחייכם, אל תצפו שתקבלו בהכרח את השיטה שהמציא אדון ג׳וסף פילאטיס לפני קרוב ל-100 שנה. צר לי לאכזב.

אז איך בכל זאת בודקים, איך יודעים מה נכון?

 

עקרונות למציאת מדריך של השיטה האמיתית

לשיטתו של פילאטיס הייתה קודם כל מטרה: להביא את הגוף למצב הכי טבעי, הכי מאוזן, הכי קרוב למקור אפשר.

בתור תינוקות, יש לנו טווחי תנועה מרשימים שביצועם כלל לא דורש תכנון או השקעה. עם השנים אנו מאבדים טווחים אלה, כתוצאה מסטרס, מישיבה ממושכת, מדפוסי הליכה, עמידה או מלאכה שגויים שרכשנו מסיבות כאלה ואחרות.

כאשר מגיעים לשיעור פילאטיס, אנחנו קודם כל צריכים לצפות לראות עקרונות מאחורי התרגילים. לדוגמא:

50 סטים של כפיפות בטן בלי הנחייה כיצד לנשום או כיצד לבצע - זה לא פילאטיס.

8 חזרות של כפיפות בטן בשם ״chest lift״ עם הנחייה מדויקת כיצד לנשום ולבצע, בקצב איטי ומבוקר (בשביל מתחילים) - זה פילאטיס.

 

כמה נקודות לזכור:

 

-הנשימה היא העיקרון הכי חשוב. השאיפה מתבצעת דרך האף והנשיפה - דרך הפה. הדגש עליה צריך להיות רב.

-המושג שרירי ליבה חייב להופיע בשיעור ולהיות מוסבר.

-לתרגילים יש שמות. מדריך מקצועי יזכיר את השמות לאורך השיעור, לפחות (!) מפעם לפעם. 

-כאבי מפרקים בפילאטיס אינם מקובלים. אם כואב לכם, עליכם להגיד זאת למדריך ולקבל התאמה ואף הסבר.

-איזון שרירי הוא עיקרון נוסף של השיטה: לא עובדים כול השיעור על בטן, ומזניחים את הרגליים. כך לגבי כול שריר.

-בסוף השיעור, המתאמן צריך לצאת בתחושה שהוא הבין משהו חדש לגבי הגוף שלו וההרגשה היא טובה.

 

תרגילים

שיטת הפילאטיס מכילה מבחר של תרגילים קלאסיים, אותם המציא ג׳וזף פילאטיס בכבודו ובעצמו, כשהייתה לו מטרה מוגדרת לגבי כול אחד ואחד מהם. 

אחרי תקופה של אימונים קבועים, ישנה התרגלות מסוימת לתרגילים המוכרים והמדריך יכול לגוון עם כמה תרגילים משלו, עם מודיפיקציות (שינויים) מעניינים, עם שילוב של אביזרים חדשים (כדור, חישוק, משקולת וכדומה) וכדומה.

אבל! אם הגעתם לשיעור הראשון שלכם ואין תרגיל אחד שיש לו שם של תרגיל פילאטיס (אפשר לשאול את המדריך, בדרך כלל לתרגילים שהוא המציא אין שם), אז יש פה בעיה.

אפילו אחרי תקופה ארוכה של אימונים, אסור לנו, כמדריכים, לתת 60 דקות של אימון שאין בו ולו סדרה אחת של תרגילי פילאטיס קלאסיים. אחרת... לדעתי, אפשר לקרוא לשיטה: תרגילים בהשראת פילאטיס. או: אימון עם תרגילים שהמצאתי. אבל פילאטיס? אם שילמתם על פילאטיס, בבקשה תוודאו שזה מה שאתם מקבלים (אלא אם כן זה לא כל כך חשוב לכם, וגם זה בסדר).

 

תרגילים קלאסים שהם ה״בייסיק של הבייסיק״: 

 

-hundreds (תרגיל בטן עם נשימה מאומצת)

-chest lift (מעין כפיפה בטן מחושבת)

-single leg stretch (עבודת רגליים המזכירה אופניים)

-scissors (מספריים)

-side leg series (מגוון תרגילים בשכיבה על הצד, לחיזוק הירכיים והישבן)

-bridging (תרגיל בשכיבה על הגב להרפיית הגב התחתון, להפרדה בין החוליות וחיזוק הישבן והירך האחורית)

-extension או swan (תרגילי פשיטת הגב, לרוב בשכיבה על הבטן והגבהת הגב העליון, כמו ברבור)

 

אלה הם תרגילים מרפרטואר פילאטיס המזרן, שחוזרים על עצמם גם במכשירים. בנוסף, ישנם תרגילים ייחודיים לפילאטיס המכשירים. הנה דוגמית קטנה:

 

-footwork (סדרת תרגילים בשכיבה על הרפורמר, עבודה מעמיקה על כפות הרגליים וכול הרגל)

-hands in straps (תרגילים שונים עם רצועות בידיים, לחיזוקן ולחיזוק הבטן)

-legs in straps (הרצועות מהתרגיל הקודם עוברות לכפות הרגליים, והעבודה מחזקת את פלג הגוף התחתון)

-upstretch\downstretch (עמידה על הרפורמר על הברכיים או על כפות הרגליים, חיזוק כול הגוף עם הרבה דגש על שרירי הגב ושרירי הליבה).

 

וכמובן יש עוד רבים וטובים אחרים.

 

ה״וייב״ של המדריך

המדריך או המדריכה צריכים להיות קשובים לכם. לנסות להבין מה מטרתכם באימונים. לתשאל אתכם לפני תחילת השיעור על בעיות שאולי יש לכם ולהקשיב בתשומת לב לתשובותיכם.

 

כאן המקום לומר, שזוהי גם האחריות שלכם לספר להם על כול בעיה קטנה שאולי מטרידה אתכם, ולא לומר להם משהו שאני שומעת הרבה ממתאמנים: ״אה, אני בסדר. אני יודע איך להסתדר עם הגוף שלי.״ ממש לא! גם אם יש לכם ניסיון של שנים באימונים, מחובתכם לספר למדריך על כול פריצות הדיסק, הבלטים, שחיקות הסחוס, הבעיות בכף הרגל, כאבי הצוואר, הראש, פיברומיאלגיה, סחרחורות והרשימה היא אינסופית של הבעיות שאתם מתמודדים איתן. אין מקום להיות גיבורים או לנסות להוכיח למדריך שאתם אלופים ויודעים מה אתם עושים. ספרו לו בצניעות על הבעיות שלכם, והוא ישגיח שתקבלו את האימון המתאים לכם ביותר, באהבה רבה.

 

ואם מדברים על אהבה, על המדריך באמת לגלות תשומת לב לפרטים. אם סיפרתם לו בתחילת השיעור שיש לכם חולשה בגב, יצופה ממנו לומר לשנות לכם את תרגיל הבטן המתקדם שהוא נתן לשאר הקבוצה, ולהתאים אותו לגוף ולרמה שלכם. וכך כמובן לגבי כול בעיה ותרגיל.

 

כמובן... לא רק בעיות הן המדד למאמן טוב. אם נכנסתם לקבוצה של מתחילים, ומתחשק לכם לעבוד חזק יותר, ספרו זאת למדריך והוא יתן לכם התאמות קטנות של התרגילים שהקבוצה עושה, כדי להפוך אותם למאתגרים יותר במיוחד בשבילכם. 

 

לסיכום

ישנן שיטות למכביר של אימונים שונים בעולמנו. אני אוהבת את הגיוון הזה מאוד, וחושבת שאין רע בתרגילים חדשים, מעניינים, יצירתיים, פרי דמיונו של המאמן.

עם זאת, כאשר קונים גלידת ״וניל איטלקי״ מצפים לצבע מעט צהבהב וטעם עמוק, ולהסתפק בגלידה לבנה עם תמצית וניל מלאכותית זה פשוט לא זה, בעיני. ועל אחת כמה וכמה לבקש גלידת שוקולד, ולקבל גלידת תות.

מן המשל אל הנמשל: אם ביקשתם את שיטת הפילאטיס, היו לכם סיבות לכך. אל תתפשרו. 

שאלו את המדריך על הכשרתו. שאלו עד כמה הוא נצמד לשיטה הקלאסית. אם הוא מדריך פרטי, זכותכם גם לבקש לראות צילום של תעודות ההכשרה שלו. 

אל תתפשרו על בריאותכם, על כספכם ועל ההנאה שלכם. זו דעתי.

 

וכאן המקום גם לציין שעם כול האמור, מדריכים רבים מתאמצים מאוד לספק את צרכיהם של המתאמנים שלהם ועושים עבודה נפלאה ומדויקת. חשוב גם לשבח אותם על כך, ולא להקשות עליהם עם טענות מיותרות. אלה הם שני צידי המטבע.

 

בהצלחה לכם ואני מאחלת לכם ליהנות הן מהתהליך והן מתוצאות האימונים!

 

באהבה,

ורה.

 

 

 

אהבתם? שתפו!
Please reload

פוסטים פופולארים

״זה לא פילאטיס!״

18.10.2018

1/6
Please reload

פוסטים חדשים