2017 נבנה על ידי ורה זליבנסקי - מערכת WIX | מייל: vera@vilates.co.il | טלפון: 0544-404-751

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • YouTube - Grey Circle
  • Pinterest - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle

פילאטיס שיקומי

שיטת הפילאטיס הקלאסי אשר התגבשה מימי פילאטיס ועד ימינו היא בסיס לשיטה השיקומית. שום אימון פילאטיס אינו יכול להיקרא כך אם אינו מכיל את שש עקרונות הפילאטיס הבסיסיים (עליהם תוכלו לקרוא במאמר"פילאטיס קלאסי"). אך עם התפתחות המדע והמידע הרב יותר שנתגלה אודות גוף האדם ותיפקודו, ראוי היה לשלב בשיטה הקלאסית גם היבטים שיקומיים יותר.

ממה מורכבת השיטה?

בעוד שהפילאטיס הקלאסי הוא רצף זורם של תרגילים עם מעין קצב פנימי קבוע, התרגילים השיקומיים הם קצת (רק קצת) מכאניים יותר. מטרתם לדמות תנועות יומיומיות בהן נתקל המתאמן, החל מקימה מכיסא וכלה בעמידה על קצות האצבעות למטרת פתיחת דלתות ארון גבוה.

שיטה זו פונה לכלל האוכלוסיה, אך אידאלית במיוחד למקרי שיקום אשר סיימו פיזיותרפיה וזקוקים למסגרת קבועה יותר, עברו ניתוח, סובלים מבעיות כרוניות כמו פריצת דיסק, בעיות ברכיים, מחלות אוטואימוניות כמו זאבת, פיברומיאלגיה, טרשת נפוצה והרשימה עוד ארוכה.

מדוע השיטה מתלבשת על הפילאטיס הקלאסי ואינה פשוט אוסף תרגילים פיזיותרפיים?

תשובה אחת היא, שפיזיותרפיה כבר קיימת, אך לא תמיד עוזרת. היא נועדה לשיקום לזמן קצר ולא תמיד ממצה. המתאמן מקבל מהפיזיותרפיסטית תרגילים שהם "שיעורי בית" שהוא זונח במהרה. לפיכך, יש צורך במסגרת קבועה על מנת לשמור על משמעת עצמית ופיקוח מדריך, וכדי להתקדם משיעור לשיעור ולא לעמוד במקום.

כמו כן, הפילאטיס הקלאסי כולל בתוכו עקרונות כמו נשימה נכונה, זרימה, התארכות ודיוק, אשר הופכים את התרגילים השיקומיים ה"טכניים" לעבודה עמוקה ויסודית. למה אני מתכוונת: אפשר לקום מהכיסא בכבדות ובהתנשפות. ואפשר לעשות זאת בחינניות ובקלילות. האם ההבדל משנה? על כל אחד להחליט.

לסיכום, שיטת הפילאטיס השיקומי היא שילוב מאוזן בין התרגילים הקלאסים לתרגילים בעלי אופי שיקומי, אשר על ידי תרגול נכון הופכים את פעולות היום-יום לקלות ונעימות יותר, ומשפרות משמעותית את מצבם של מתאמנים בעלי פציעות או בעיות כרוניות. רצוי להתייעץ עם רופא לפני התחלת האימון, ולבחור במאמן מוסמך שמשרה ביטחון. 

בהצלחה!